Annemin sekiz yalanı (mutlaka okuyun)

Konusu 'Hayatın içinden' forumundadır ve Dinara tarafından 4 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Dinara

Dinara Profesyonel Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

Daha önce kırgızcasını okumuştum ve çok beğenmiştim. Sizinle paylaşmayı uygur gördüm. Çevirisi bana ait.

Herşey ben küçükken başladı. Durumu iyi olmayan bir ailede doğdum ve büyüdüm. Annemin yaptığı yemek ailedeki herkese yermiyordu. Benim doymadığımı anlayan annem kendi yemeğini bana verirdi. Benim tabağıma kendi yemeğini koyarken ‘’Ben aç değilim yavrum sen ye’’ derdi. Bu annemin bana söylediği birinci yalanıydı. Denize yakın olduğumuz için bazen bana balık pişirirdi. Bir keresinde benim yediğim balıkların kemiklerini temizleyip yerken gördüm. Çok kötü oldum ve ‘’gel anne beraber yiyelim’’ dedim. Annem de ‘’sen ye kızım, ben balığı zaten sevmiyorum ki’’ dedi. Bu annemin ikinci yalanıydı.

Bana okul için para lazımdı. Annem postanede çalışıyordu. Bazen işinden ek para kazanmak için eve doldurulması gereken kağıtları getirirdi. Bir gece aniden uyandım mutfağa çıktım ve annemi gördüm. Annem hala çalışıyordu. ‘’Anne yarın erkenden işe gideceksin uyusana’’ dedim. Annem de ‘’Sen git ya, ben yorulmadım ki’’ dedi. Bu annemim üçüncü yalanıydı. Üniversite sınavına girecektim. Bana destek olmaya gelen annem, beni sınav boyunca dışarıda 5-6 saat bekledi. Hava çok sıcaktı, annem de bana işecek bişeyler almış. Çok sevindim ve içmeye başladım. Sonra annemin de yorgun ve susamış olduğunu fark ettim. İçtiğim işeceği verdim. Annem de ‘’annen susamadı canım’’ diye cevap verdi. Bu annemim dördüncü yalanıydı. Babamın hastalığı ağırlaştı, ve sonunda vefat etti. Zor hayatımız daha da zor olmaya devam etti. Mahalledeki komşular anneme ‘’evlen daha gençsin’’ dediler. Ama annem ‘’benim sevgiye ihtiyacım yok’’ diye kabul etmedi. Beni üvey babayu kabul etmez diye düşündü galiba. Bu annemin beşinci yalanıydı. Kendi imkanlarımla üniversite okudum ve mezun oldum. Annem emekli oldu. Ama hala pazarda meyve-sebze satmaya devam ediyordu. Benim gönderdiğim paraları harcamadan tekrar bana gönderirdi. ‘’Benim ihtiyacım yok sen kendine harca’’diye. Bu altıncı yalanıydı. Yurtdışında masterimi devam etmek istedim. Ordan çok güzel iş teklifi aldım. Anneme benimle gelmesini istedim. Annem de ‘’benim başka yerlere alışmam zor olur’’ dedi ve gelmedi. Bu da annemin yedinci yalanıydı. Bana yük olmak istemedi. Bir kaç yıl sonra annem mide kanseri ile hastaneye kaldırıldı. Ülkeme geri döndüm. Hastandeki odasına girdim, rengi solmuş. İyi görünmüyordu. Yanına yaklaştım ve oturdum. Beni telaş etmemek için gülümsemeye çalıştı. Ağlamak istedim ama annemin yanında ağalayamadım. Annem de ‘’yavrum ağlama ben iyim’’ dedi. Bu da annemin sekizinci yalanıydı. Sekizinci yalanından sonra annemi de kaybettim.

Anneler hep yanımızda olsunlar!

Mehtap ve Life bunu beğendi.
  2. Life

Life Yeni Üye www.pembeoje.com

Gerçekten güzel yazılmış Nerdeyse ağlamak üzereydim. Çok etkileyici. Anneler hep çocuklarının yanında olsun.

Dinara bunu beğendi.
  3. Sarısaçlım

Sarısaçlım Saygın Üye www.pembeoje.com

:( bu ne böyle yaaaa mükemmel di, ahhh anneler babalarrrr canimsinizzzz

4. Mehtap

Mehtap Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Her yalan böyle tebessüm ettirse ve mutlu etse bizleri her halde dünyadaki en güzel yalanlar bunlar olsa gerek.

Dinara bunu beğendi.
  5. Dinara

Dinara Profesyonel Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

Ben de öyle düşündüm. Dünyadaki en tatlı yalanlar.

6. Banu

Banu Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Yalanın en güzel hali bazen iyilik yapmak içinde yalan söylenebiliyor demekki.

7. Ceylanım

Ceylanım Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

İyiliği içinde olsa bir insanın yalan söylemek daha doğru diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş