Gebelikte hormon değişimine bağlı etkiler nelerdir.

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Alara tarafından 24 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Alara

Alara Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Hamile bayanlarda bazen hormonlara bağlı farklı durumlar görülebilir bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Cilt: Artmış pigmentasyon ve akne oluşumu ya da mevcut aknenin artması.

Kalp ve dolaşım sistemi: Kan hacminde artma ve buna bağlı olarak kanın yoğunluğunun azalması, kalp çarpıntısı, ilk 6 ayda kan basıncında düşme, azalmış damar basıncı ve buna bağlı varis oluşumuna eğilim ve pıhtılaşma riski.

Boşaltım sistemi: Böbrekteki artmış dolaşım ve idrarda şeker yükselmesi nedeniyle idrar yolları iltihabı görülme sıklığında artma.

Sindirim sistemi: Hormonların etkisiyle midede ekşime ve kabızlık sık görülür.

Ağız boşluğu: Artmış Kalsiyum ve Flor mobilizasyonu, pH’ nın düşmesi ve buna bağlı olarak dişte çürük oluşumunda hızlanma.

Bütün bu değişimler gebeliğin varlığına dair kesin olmayan bulgulardır. Günümüzde gebeliğin teşhisi kanda gebelik testi ile beklenen adet gününe 3-4 gün kala ve ultrason görüntüleri ile adet gecikmesinden bir hafta sonra kolayca konulabilir.

Ahu@ ve cimcimem bunu beğendi.
  2. Ahu@

Ahu@ Saygın Üye www.pembeoje.com

Çok doğru bilgiler başından geçmiş yaşamış bir bayan olarak bunu söyleye bilirim.;)

3. SesKes

SesKes Yeni Üye www.pembeoje.com

Bu hayatta daha çok işim var ben anne olmak istiyorum.Bütün hormon değişimlerine rağmen.

4. nazlıcan

nazlıcan Yeni Üye www.pembeoje.com

Bir an konuyu okurken hamilelik dönemimi tekrar yaşadım

5. Erçil

Erçil Yeni Üye www.pembeoje.com

Kolay değil içinizde zizden bir parça var oluyor ve can buluyor ne büyük bir mucize :)

6. Türkü

Türkü Yeni Üye www.pembeoje.com

Kadının vücudu resmen alt üst oluyor gebelik dönemi kolay bir dönem değil gerçekten.

7. Vera

Vera Yeni Üye www.pembeoje.com

Bazı anne adaylarına gebelik dönemi pek yakışmıyor yüzlerinde lekeler ve sivilceye benzer lekeler çıkıyor ama doğum sonrası sanki bir mucize oluyor ve lekelerden eser kalmıyor.

Sayfayı Paylaş