Pirinç pilavım neden tane tane olmuyor.

Konusu 'Bir Sorum Var' forumundadır ve Duygu tarafından 2 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Duygu

Duygu Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Pilav yapmak istemiyorum artık ya lapa oluyor yada diri kalıyor bir türlü tane tane olmuyor neden olmuyor.

2. Vesile

Vesile Tecrübeli Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

Pirinci önce 30 dakika sıcak suda bekletmeniz gerekiyor, ondan sonra iyice akan soğuk suda yıkayın (pirincin temiz suyu akana kadar ). En önemli olan şey pirinci temizliğidir. Pilav tenceresine tereyağ ve sıvıyağı birlikte koyup yağ eriyince pirinci ekleyin ve iyice pirinci rengi değişene kadar (daha sarı renk olduğuna kadar) kaşıkla kavurun. Bir yanda da sıcak su hazırlayın 1 bardak pirince - 1,5 aynı bardak su ilave ediliyor. Pirinç rengini değiştirdikten sonra hemen sunu ekleyin. (Ben sıcak su bardağında 1 tane tavuk suyunu eritiyorum). Tuz serpip kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişmeye bırakın. Bu süre içinde hiç karıştırmayın.Pirinç suyunu çekince ocağı kapatıp tencerenin ağzına bir kağıt havlu örtün ve kapağını kapatıp pilavınızı 15 dakika demlenmeye bırakın.

3. Ahu@

Ahu@ Saygın Üye www.pembeoje.com

Pirinci sıcak suda 15 dk biraz tuz ekleyip bekletmek gerçekten iyi oluyor.bire bir su ekleyerekte pişirice tane tane olur.

4. anyuta

anyuta Profesyonel Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

ben pişmesine çok az kala ateşi kapatıyorum ve kapağı açmadan bırakıyorum kendi sıcağıyla pişsin diye. Güzel tane tane oluyor.

5. Ahu@

Ahu@ Saygın Üye www.pembeoje.com

Doğrudur böyle hiç denemedim her kez kendine göre bir şekilde yapıyor pirinç pilavını.

6. anyuta

dene bakalım sonra oldu mı olmadı mı diye yazarsın bize

7. Vesile

Vesile Tecrübeli Üye Forum Yazarı www.pembeoje.com

Aynen her kez kendine göre pirinç pilavını yapıyor. Ben de deneyım.... :)Bakalım.... Cevabını yazarım.

8. anyuta

sabırsızlıkla bekleriz hangi yöntemle yaptınız ve olmuş mu olmadı mı

9. recaikoz

recaikoz Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Ama şu sokak pilavcılarındaki tat bir türlü yakalanmıyor..:)
    Gerçi artık onlar da bozulmaya başladı.

--------------------------------------
    Diyorlar ki ; sen delisin..! Hiç bu kadar sevilir mi..? JETTALK

10. şilay

şilay Yeni Üye www.pembeoje.com

pilav yapmakta çok deneyimli değilim ama sokak pilavlarını ekmek arası köfteyi çok severim:p:p:D:D

Sayfayı Paylaş