TRAKEOSTOMİLİ ÇOCUĞU OLANLAR VARMI???

Konusu 'Premature Bebekler' forumundadır ve JeNNa tarafından 7 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. JeNNa

JeNNa Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Merhaba arkadaşlar
    Benim bebeğim prametüre dünyaya geldi. kısaca doğum hikayemden bahsetmek istiyorum; hamileliğimin yaklaşık 6,5 ayında benim aminiyos suyumun fazla olması nedeniyle samsun tıpa sevk ettiler doktorun ilaç tedavisi netice vermeyip benim doğum sancılarım başlayınca doktorum doğumu geciktirmek adına karnımdan sıvı almak zorunda kaldı, bu işlemi 5 gün ara ile iki kez yaptı fakat doğum ancak 10 gün gecikebildi, ve bir gece uykumda suyumun patlamasıyla doğum artık durdurulamayacak derecede başlamıştı, nihayetinde sezeryanla bebeği aldılar bebeğin ciğerlerinin gelişmediğini söyleyerek küvezde yatırdılar ilk 3 ay küvezde yattı fakat hep solunum cihazı destekli yattı solunum cihazından çıktıktıktan yaklaşık 5 gün sonra eve çıkardılar, bebeğim ilk çıktığında oksijen desteğiyle soluyordu, ağızdan besin alamıyordu, ng (burundan sonda ile ) besleniyordu, yaklaşık 2 hafta evde baktık, solunumunun kötüye gtimesi sonucunda tekrar hastaneye götürdük ve bu kez yoğunbakımda yattı, 3 ay kadar yoğum bakımda yattı yaklaşık 7 aylıkken boğazına delik açarak trakeastomi kanülü taktılar ve o şekilde eve çıkarabildik, aksi taktirde solunum cihazından çıkamıyordu, eve geldiğinde boğazında bir dilek, ve bir de sürekli takılı olduğu mekanik ventilatörü vardı hala ağızdan beslenemiyor, ng ile beslemeye devam ediyorduk, tabi çok sıkıntılı günler atlattık, hala da devam ediyor, şuan 2,5 yaşında kızım ve makinadan ayrı oksijen de almadan nefes alıyo hala boğazındaki delik mevcut ama şükürki makinaya bağlı değil, şuan sadece aspirasyon makinamız var, benim gibi sizin veya yakınınızda böyle çocuğu olan arkadaşlar varsa iletişim kurmak istiyorum, benim bebeğim şuan ne konuşabiliyo ne yürüyebiliyo, desteksiz oturamıyo, motor hareketleri çok yavaş, yani nasıl geliştirebilirim bilemiyorum, hastanedeki doktorlar, çocuğun genel durumunu görünce, olumsuz baktıkları için diğer yönlere pek ağırlık vermiyorlar, bizde kendi çabamızla birşeyler yapmaya çalışıyoruz ama...

Sayfayı Paylaş