Meyveler kilo aldırırmı.

Konusu 'Diyet Soru & Cevap' forumundadır ve Ceylanım tarafından 25 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Ceylanım

Ceylanım Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Meyveler vitamin, mineral, lif, tannin ve diğer flavinoidleri içerse de şeker bakımından zengindirler. Meyveler ve sebzeler içeriğindeki şeker ve nişasta yapısına bağlı olarak farklı miktarda kalori ve şeker içerirler.

Fazla meyve yemek kilo aldırır mı?

Meyvelerin içerisinde fruktoz denilen meyve şekeri vardır. Bir gün içerisinde fazla miktarda tüketilirse fruktoz karaciğerde trigliseride dönüşür. Trigliserid, kanda bulunan bir çeşit yağdır.

Glisemik indeksi düşük gıdalar kişiyi daha uzun süre tok tutarlar ve insülinin daha az salgılanmasına sebep olurlar. Glisemik indeks bir gıdanın kan şekeri seviyesindeki etkisinin bir ölçüsüdür. Örneğin muz, karpuz, incir, hurma, kavun ve üzümün glisemik indeksi yüksektir.

Bazı meyveler ise şeker deposu gibidir. İncir, üzüm ve kavun yüksek şeker içerirler. Kavun yedikten sonra acıkırsınız. Bu meyveleri yerken peynirle birlikte yiyin. İncir yerken yanında probiyotik yoğurt ile tüketiniz. Üzüm olarak kara ve kırmızı üzümü tüketebilirsiniz. Yaz meyvelerini de dikkatli tüketin bunların hepsin de yüksek enerji var. Meyveyi alırken yiyeceğiniz oranda alın yaz meyveleri çok çabuk bozulur. Karpuzu yiyeceğiniz kadar dilimleyip kalan kısmın üstünü streç filmle sarıp buzdolabına kaldırın.

*Meyvelerdeki bu şeker oranına diyabet hastaları özellikle dikkat etmelilerdir.

*Karpuzu peynir ekmekle yemek ara öğün olmalı ana öğün olmaz.

*Örneğin eriği tatlanmadan ekşi iken yiyeyebilirsiniz. Yeşil eriğin kalorisi yoktur.

*Akşam yemeğinden sonra meyve yemeyiniz.

*Kiraz sapını atmayın bir kenara biriktirin. Kiraz sapını kaynatıp suyunu içerseniz. Gün içinde en fazla 20 adet kiraz yiyebilirsiniz.

*Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, kuru incir gibi kurutulmuş meyveler de kan şekerinizi hızlı yükseltirler.

*Doğru miktarda yenilmeyen meyveler fazla kiloya dönüşebiliyor. Bir porsiyon meyvede, neredeyse ekmekteki kadar karbonhidrat bulunuyor. Bu nedenle meyveleri ölçülü tüketmek gerekiyor.

Hadise ve Mehtap bunu beğendi.
  2. Mehtap

Mehtap Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Aşırı meyve tüketen bir bayan değilim ama meyvenin kilo yapacağı hiç aklıma gelmemişti.

Hadise bunu beğendi.
  3. Hadise

Hadise Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Çok iyi oldu bu konuyu görmem kilo almaya çalışıyorum ve bundan sonra bol bol meyve tüketeceğim.

4. Sözver

Sözver Yeni Üye www.pembeoje.com

Ben meyve severim ama çok çeşitli değil yeşil elma başta olmak üzere böyle ekşimsi tadı olan meyveleri yerim genelde.

5. Ecegün

Ecegün Yeni Üye www.pembeoje.com

Her meyve kilo yapmaz ama bazı meyveler var kilo yapan.

6. Selen akay

Selen akay Yeni Üye www.pembeoje.com

Ben çok kalorilere takılmam az yemeyi tercih ederim genelde.

7. Selinti

Selinti Yeni Üye www.pembeoje.com

unutmayalım ki her şeyin fazlası zarar azı karar bir an babaannem gibi konuştum:p

Sayfayı Paylaş