Adet Sancısı Neden Olur?

Konusu 'Kadın Hastalıkları / Jinekoloji' forumundadır ve arzu92 tarafından 5 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. arzu92

arzu92 Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Adet Sancısı Hakkında Soru:

Merhaba Figen Hanım,

Ben 15 yaşımda adet görmeye başladım. Her adet dönemimde ilk 2 gün çok sancılı geçiyor. Hayatla bağlantımı kesiyorum neredeyse… Daha çok sol tarafımda sancı oluyor.

Şuan 25 yaşımdayım ve bu sorunla ilgili birçok doktora gittim. Verdikleri ilaçlarda işe yaramadı aksine sancılarımı artırdı.Son 2 aydır günde 2 bardak maydanoz suyu içiyorum ve sancım devam ediyor. En son gittiğim doktorum çikolata kistinden bahsetmişti. Sancılarım bu yüzden olabilir mi?

Ayrıca adet günlerim de çok düzensiz. Bazen 10 bazen 30 gün geciktiği bile oluyor. Sebebini öğrenebilir miyim?

Çok teşekkür ederim.

Sinem

Adet Sancısı Hakkında Dr. Figen Bıyık’ın Yanıtı:

Sinem Merhaba,

Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzı ağrılara dismenore adı verilir. Ayrıntılı olarak bu konuda bazı bilgiler vermek istiyorum.

Dismenore primer ya da sekonder olabilir. Primer dismenore ilkadet kanamasından 1-2 yıl sonra ortaya çıkan, 25 yaş civarında ya da çocuk doğurduktan sonra azalan ya da kaybolan ve altta yatan patolojik bir nedenin bulunmadığı dismenoredir. Bu tanım senin şikayetine çok uyuyor. Ancak iyi bşr muayene ve tetkikler ile bu karar verilebilir.

2. Ceylanım

Ceylanım Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Her kadının her ay yaşadığı kobus karın ağrısı halsizlik ve eve kapanma isteği.

3. Hadise

Hadise Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Sorma çok sinirli ve çekilmez olurum hiç bir şeye tahamülüm olmaz. malum dönemlerde.:mad:

4. Banu

Banu Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Bendede çok sinir yapar. karın ağrısıda cabası.

5. Sema

Sema Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

İnsana sinir halsizlik ve bitkinlik olarak yansıyan malum dönemlerin olmassa olmazı adet sancısı yaşamamıza herşey sebeb olabilir.:(

6. Müzik delisiyim

Müzik delisiyim Tecrübeli Üye www.pembeoje.com

Genelde üşütmeye bağlı olsa da adet sancısı bazen hormonlarla da alakalı olabiliyor.

7. Derya

Derya Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Bu konuda ben sansliyim galiba hayatim boyunca hic adet sancisi yasamadim.

8. Ecem Su

Ecem Su Yeni Üye www.pembeoje.com

Kişiye göre değişen bir çok adet sancısı nedenleri var

9. Umutvar

Umutvar Yeni Üye www.pembeoje.com

Eve kapanmaktan nefret ediyorum malum günlerde.

10. Ecegün

Ecegün Yeni Üye www.pembeoje.com

kadın olmanın zorlukları.

Sayfayı Paylaş