Depresyon ve Stres İçin Bitki Çayları

Konusu 'Ruh Sağlığı' forumundadır ve İpek tarafından 15 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. İpek

İpek Yeni Üye www.pembeoje.com

Hayat yaşam mücadelesi hayatın her köşesi ruh sağlığımızı ister istemez olumlu yada olumsuz etkilemekte her zaman ilaçlarla tedavi uygulamakta çok sağlıklı değil bazen çok stres olduğumuzda sıcak bir şeyler içerek rahatlamak en iyisi depresyon ve stres anında içile bilecek doğal bitki çayları.

Sarı kantaron: Hafif dereceli depresyon tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili bitki sarı kantarondur. Sakinleştirici ve ruh halini yükselten etkisi vardır. Sarı kantaron çayı; doğum kontrol hapı, antidepresan, kalp ilaçları, kanser ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Papatya: Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran papatya çayı yüzyıllardır depresyon, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı merkezi sinir sistemine etki ederek depresyona bağlı ağrıların da azalmasına yardımcı olur ve serotonin, dopamin gibi depresyonla ilgili sinir taşıyıcıların düzenlenmesini sağlar. Uyku kalitesini arttırarak enerjiyi yükseltir.

Bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Kaşıntı, kusma, mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. Antidepresan, sakinleştirici, uyku ilaçları ve alkolle birlikte alınmamalıdır. Hamilelik döneminde içilmemelidir.

Lavanta: Lavanta çayının kokusu ve buharı depresyona, kaygıya ve uykusuzluğa iyi gelir. Lavanta kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle çayını içmekle birlikte evinize kurutulmuş lavanta alabilirsiniz.

2. cilvenaz

cilvenaz Yeni Üye www.pembeoje.com

Papatya benim vazgeçilmezim her gün bir fincan mutlaka içerim papatya çayının faydalı olduğunu bilmek güzel:)

3. Asude

Asude Yeni Üye www.pembeoje.com

bu günden itibaren papatya çayı içmeye başlıyorum kızlar.

4. sibelarmutlu

sibelarmutlu Yeni Üye www.pembeoje.com

Lavanta çayı şu aralar en iyi gelen şey bana

5. Ilgın

Ilgın Yeni Üye www.pembeoje.com

Bu günlerde papatya favorim :)

6. Aşkımınaşkıyım

Aşkımınaşkıyım Yeni Üye www.pembeoje.com

hergün bir fincan papatya mutlaka içerim çok da severim yumuşak bir dadı var beni rahatlatıyor.

7. perihan ada

perihan ada Yeni Üye www.pembeoje.com

çaylarla hiç aram yok ama bunları deneyeceğim sanırım umarım bana etki eder.

8. Alara

Alara Profesyonel Üye www.pembeoje.com

Çayla çorbayla olmuyor benim ruh halim her ayrılık sonrasi kotu:(

Sayfayı Paylaş